09129636390
44953109-10

ساس

ساس حشره ای است از گروه نیم بالان، ساس از کک بزرگ تر است و اکثراً لای درز تشک و بالش و شکافهای وسایل چوبی  مخفی می شوند، و موقع شب بیرون آمده و انسان را نیش می زند. بیشتر فعالیت آنها در شب است، حتی اگر مدتی هم در منزل نباشید به محض وارد شدن در خانه شما را نیش میزند، و فکر نکنین با روشن گذاشتن چراغ خانه میتوانید از شر این خون آشامهای ریز خلاص بشین، این خون آشمهای ریز به مواقع گرسنگی از خون گرم هر موجودی حالا انسان یا بقیه جانداران تغذیه می کنند. تا الان شواهدی وجود نداشته که از طریق ساس بیماریهایی مثل هپاتیت یا ایدز یا بیماریهای عفونی را بخواهد منتقل کنند، منشاء هر عفونت باکتریایی در خود بدن فرد است و هیچ ربطی به نیش ساس ها ندارد.

انواع ساس:

1-ساس معمولی یا ساس تختخواب ( lectularius )

2-ساس گرمسیری ( cimex hemipterus )

 

چند نکته که راجب ساس ها لازم بدونیم:

-ساس ها حشرات بی بالی هستند که از خون گرم تغذیه میکنند،علاقه ایی به نور آفتاب ندارند برای همین نیمه شب تا 5 صبح بهترین زمان برای تغذیه این حشرات از بدن شماست، ابتدا پوست را سوراخ کرده از بزاق خود که حاوی مواد بی حس کننده است به بدن شما تزریق کرده برای همین شما متوجه گزش این حشره نمی شوید و تا سیر شدن کامل از خون شما تغذیه میکند که معمولا بین 5 تا 10 دقیقه طول میکشد، علائم نیش زدگی سریع معلوم میشود و ممکن تا 14 روز جا نیش روی بدن شما باقی بمونه.

-ساس ها بطور مرتب باید تغذیه کنند تا زنده بمونند و تولید مثل کنند ولی از طرفی تا 70 روز می توانند بدون غذا زنده باشند. هر ساسی که تغذیه مرتبی داشته باشه تا چند ماه میتونه زنده بمونه.

- ساس ها مثل کک در یه خط صاف نیش نمیزنند، معمولا در هر ردیف و تا سه تا جا را نیش می زنند، شاید موقع مکیدن دچار مشکل شده و چند سانت جلوتر دوباره از قسمت دیگه ایی از بدن تغذیه می کنند.

- ساس ها در صورت بالغ کامل شدن می توانند تولید مثل کنند ساس ماده در یک روز 7 تخم میگذارد که در طول عمر خود می تواند به صدها تخم برسد.

- استفاده از کرم کورتیزون برای بهبود خارش محل گزیده شده ساس مناسب است.

 

راههای برای سمپاشی ساس و بستن ورود این حشرات به منزل و راههای از بین بردن آنها:

1-لباس های مسافرت را از بقیه لباس ها جدا کرده و سریعا با آب گرم بشورید.

2-برای کاهش ریسک آمدن ساس ها به منزلتان، از گذاشتن چمدان ها بر روی تخت جداً خودداری کنید، داخل چمدان را با جاروبرقی خوب تمیز کرده و محتویات کیسه جاروبرقی را دور بریزید.

3-در صورت مشاهده ساس استفاده از دستگاه بخار بسیار موثر است، دستگاه کم بخار یا بخار خشک تاثیر بیشتری دارد، چون رطوبت کمتری دارد

4-اسپری کردن الکل هم بسیار موثر است، از آنجایی که الکل به سرعت تبخیر میشود در هفته چند بار این کار را انجام بدین، یکی از موثرترین الکل ها الکل ایزوپروپیل 99% است.

 5- مهر و موم کردن ترک و شکاف از هر جایی در خانه بوسیله گچ.

6- استفاده از آفت کش نواری ، این نوار بخارات بی بویی را منتشر می کند و ساس ها را طی چند روز از بین میبرد. این نوار برای وسایل آسیب پذیر یا حساس به حرارت استفاده می کنند.

7- استفاده از ژل سیلیکا که در بسته بندی های کوچک در بازار یافت می شود، ژل سیلیکا را باید له کرده و در فضاهایی که مشکوک به بودن ساس هست مثل دیوار یا تشک یا قاب تخت استفاده کنید، با مصرف این ژل کم کم آب بدنشان کم شده و میمیرند.

8- در صورت استفاده از سم مخصوص ساس و استفاده از دستگاه سمپاش خانگی به هیچ عنوان رختخواب و تخت اطفال را سمپاشی نکنید، در این مورد فقط با آب گرم بشورید.

 

 

و در آخر اگر این روشها برای از بین بردن آفت شما موثر نبود شرکت سمپاشی مانا محیط پاک  با جدیدترین روشهای سمپاشی ساس و دستگاههای مجهز سمپاشی مخصوص ساس و موش و سوسک بصورت شبانه روزی آماده در خدمت شماست.

 

 

 

 

 

 

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :